Respublikinis dr. Bronislovo Lubio konkursas gimnazijoje
,,KTU rektorius Eugenijus Valatka yra pasakęs, kad chemija yra gyvenimas. Iš tiesų niekada nežinai, kaip seksis atlikti parengiamuosius konkurso organizavimo darbus. Buvo neramu, kai iš akcinės bendrovės ,,Achema“ (ji šešerius metus bendradarbiavo organizuojant konkursą) gavome atsakymą: ,,Deja, bet dėl įtemptos situacijos rinkoje bei mūsų bendrovėje šiais metais prisidėti parama negalėsime.“ Prisiminiau, kad apie dr. Br. Lubį buvo sakoma, jog tai žmogus, einantis prieš vėją. Ši mintis įkvėpė nepasiduoti. Nuoširdžiai dėkoju Jonavos rajono savivaldybei, KTU, Lietuvos chemijos mokytojų asociacijai, Jonavos Senamiesčio gimnazijai, kad konkursas tęsiasi. Kol mokinių darbus vertins 21 komisijos narys, dalyviams bus organizuotos net trys edukacinės ekskursijos: Jonavos turizmo centro vadovė Vijolė Šadauskienė pristatys svečiams mūsų miestą, krašto muziejuje edukacinį užsiėmimą ves Rasa Libienė, o Jolantos ir Petro Bieliauskų sodyboje svečiai sužinos žemaitiško kastinio istoriją. Tikiu, jog chemija padeda atsiskleisti geriausioms mūsų visų savybėms. Jonavoje daug gerų žmonių“, — sakė Audronė Kuliešienė, chemijos mokytoja ekspertė, konkurso koordinatorė, ir sveikino visus atvykusius į septintąjį respublikinį dr. Bronislovo Lubio vardo chemijos konkursą 9-10 (I-II gimnazijų) klasių mokiniams.
Iš 21 Lietuvos mokyklos į Jonavos Senamiesčio gimnazijos organizuojamą konkursą atvyko 84 mokiniai, neabejingi dr. Br. Lubio idėjoms, besidomintys mokslo aktualijomis, ekologijos problemomis. Direktorius Darius Mockus pasidžiaugė gimnazijos mokytojos ekspertės Janinos Katinienės dar Jonavos 4 vidurinėje pradėta chemijos pagilinto mokymosi tradicija, vis dar tęsiama gimnazijoje, ir šmaikščiai kreipėsi į visus cituodamas ištrauką iš Bonnie Garmus romano ,,Chemijos pamokos“. Teigė, jog chemija ne tik įdomi, bet ir linksma. Linkėjo suplakti mišinį iš chemijos praktinių ir teorinių žinių, kad galima būtų džiaugtis rezultatais, ,,Užsikrėtę chemijos virusu, jos pažinimo džiaugsmu tyrinėkite pasaulį, tegul šis mokslas ilgai išlieka jūsų širdyse“, — kalbėjo Jonavos švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja, diplomuota chemikė Violeta Kolesnikienė. KTU Cheminės technologijos fakulteto profesorius dr. Gintaras Denafas dėkojo direktoriui Dariui Mockui ir koordinatorei Audronei Kuliešienei, kad konkursas tęsiamas. Ypač džiaugėsi matydamas gimtųjų Zarasų ,,Ąžuolo“ gimnaziją ir būsimais universiteto studentais. Pirmą kartą dalyvius sveikino LChM asociacijos prezidentė Daiva Lebednikaitė: ,,Mėgaukitės, ieškokite, pažinkite, atraskite, padėkokite savo mokytojams. Tai malonumų diena!“ Į susirinkusius kreipėsi ir Vilnius Rokas Šidlauskas, VU Chemijos ir geomokslų fakulteto studentas, kurį kaip chemiką ir žmogų augino ne tik tarptautiniai, bet ir dr. Br. Lubio vardo chemijos respublikinis konkursas: ,,Bendrauti su bendraminčiais apie Versalio veidrodžius, Čekijos sidabro kasyklas įdomu, vertinga. Tai unikali patirtis.“
Dalyviai pagerbė Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidento, UAB koncerno ,,Achemos grupė“ įkūrėjo, verslininko, politologo, filantropo dr. Bronislovo Lubio atminimą tylos minute, prie paminklo padėjo gėlių. IV gimnazijos klasės mokinio Augusto Budniko ir istorijos mokytojos metodininkės Giedrės Bazilevičienės sukurta dokumentinė apybraiža ,,Mums kitos žemės nėra, tik Lietuva“, priminė neeilinių gabumų, išskirtinio intelekto asmenybę ir išgirdo žodžius apie atsakomybę, požiūrį į darbą, ateitį. Šiandien jų prasmė ypač svarbi siekiant mąstyti kūrybiškai, veiksmingai dirbant komandoje, kritiškai vertinant tai, ką nuveikei.
Pirmiausia mokiniai dalyvavo protų mūšyje. Po toporomis atliko eksperimentus ir sprendė individualiai teorines užduotis. Pasak chemijos mokytojos ekspertės Audronės Kuliešienės, siekiama, kad užduotys būtų įdomios, o atlikdami jas mokinai taikytų ne tik chemijos žinias, bet analizuotų kasdieninio gyvenimo situacijas — suvoktų cheminių medžiagų poveikį žmogaus sveikatai ir aplinkai, mąstytų kūrybiškai. Užduočių sudarymo ir vertinimo komisijos darbui vadovavo chemijos vadovėlių autorė, Lietuvos chemijos asociacijos narė Daimutė Grevienė.
Kol dalyviai atsakinėjo į klausimus, Senamiesčio gamtos mokslų laboratorijoje pilstė į mėgintuvėlius medžiagas, norėdami nustatyti jų savybes bei kitimus, sprendė testus, mokytojai dalyvavo kvalifikacijos kėlimo seminare. Klausė KTU Cheminės technologijos fakulteto prof. Gintaro Denafo, docento dr. Egidijaus Griškonio, dr. Monikos Čekanavičiūtės paskaitų apie popieriaus gamybą, nagrinėjo procesus, kurių metu cheminė energija virsta elektros, ieškojo atsakymų į klausimą, ar įmanoma perdirbti aliuminiu dengtas pakuotes.
Susumavus rezultatus, paaiškėjo, kad mokinių chemijos žinios puikios. Vilniaus licėjaus, Žirmūnų, KTU, Kauno jėzuitų, LSMU gimnazijų komandų nariai rungėsi tarpusavyje, nes šios ugdymo įstaigos mokinius atsirenka pagal pažangumą.
Tarp gimnazijų, kurios vykdo moksleivių atranką, šiemet nepralenkiama buvo KTU gimnazija. Tarp ugdymo įstaigų, kurios nevykdo moksleivių atrankos, pirmą vietą užėmė Kėdainių šviesiosios, antrą — Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago, trečią — Vilniaus Simono Daukanto gimnazijų komandos. Dalyviai apdovanoti pagrindiniais konkurso prizais — stiklo suvenyrais su konkurso logotipu, Jonavos rajono savivaldybės mero diplomais.
Tiksliausiai praktinę užduotį dviese atliko Viltė Skardžiukaitė ir Tomas Razbadauskas (KTU gimnazija, I klasė), Augustė Galminaitė ir Julius Kubilius (Plungės ,,Saulės“ gimnazija, I klasė), Ignas Lazaravičius ir Kipras Steponavičius (KTU gimnazija, II klasė) ir Titas Brigys ir Augustas Kapočius (Kėdainių šviesioji gimnazija, II klasė).
Geriausiai teorines užduotis išsprendė Paulius Tamošiūnas (Vilniaus licėjus, I klasė), Benas Amalevičius (Kėdainių šviesioji gimnazija, I klasė), Kipras Steponavičius (KTU gimnazija, II klasė) ir Kristupas Šilalė (Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija, II klasė). Laimėtojams įteikti Jonavos Senamiesčio gimnazijos įsteigti individualūs prizai.
Dalyvavimas konkurse džiaugsmas ir vertinga patirtis kiekvienam dalyviui. Jie taiko žinias, lavina įgūdžius, kitus gebėjimus, kad viskas pražystų bičiulyste ar pergale. Audronei Kuliešienei, konkurso koordinatorei dėkojo savivaldybės atstovė Nija Vareikienė, Švietimo kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė, ir plojimais pritarė visi susirinkusieji. Norime tikėti, kad svečių, rėmėjų, savanorių ir kūrybiškai į chemijos mokslą žiūrinčių dėka dr. Bronislovo Lubio troškimas: ,,Lietuva graži bus tada, kai visi dirbs“, yra pasiekiamas.
Jonavos Senamiesčio gimnazijos informacinis centras