2013 METAI
Lapkričio 11 – 15 d. visoje šalyje buvo organizuojama Nacionalinė karjeros savaitė. Prie šios prasmingos iniciatyvos prisijungė ir Jonavos Senamiesčio gimnazija. Per keturias dienas dešimt įvairių sričių profesionalų pasakojo 2 klasių gimnazistams apie savo darbą.
Pirmąją pamoką vedė didžiausios mieste įmonės AB „Achema“ atstovas – Gitenis Subačius, personalo ir bendrųjų reikalų direktorius.
Teismų vietą valdžių sistemoje aiškino Lolita Nekrošienė, Jonavos rajono tesimo teisėjo padėjėja.
Buvęs gimnazistas, dabar Jonavos rajono savivaldybės Teisės skyriaus vedėjas Justas Budriūnas linksmai ir gyvai pristatė teisininko profesiją.
Apie informacinių technologijų naudojimą kasdienybėje pasakojo įmonės „Technoera“ vadovas Elmantas Mickevičius.
Įkvepiančią pamoką vedė prieš ketverius metus gimnazijos duris užvėrusi ir tik šį pavasarį ekonomikos bakalauro diplomą gavusi Justė Rukšėnaitė, „IBM Lietuva“ finansų analitikė.
Iš Kauno atvykusi Jurgita Čepienė, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos direktoriaus pavaduotoja, pasakojo ne tik apie „Sodrą“, jos sandarą, funkcijas, bet ir apie savo karjeros kelią. Ji ragino mokinius išsikelti tikslą ir atkakliai, kryptingai jo siekti
Psichologo profesiją, darbo pobūdį pristatė Fausta Cikanavičienė, Pedagoginės psichologinės tarnybos psichologė.
Raimonda Daunoravičienė, Jonavos rajono PK Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio specialistė aiškino, kokie reikalavimai keliami siekiantiems tapti policijos pareigūnais.
Protmūšiu ir aplodismentais baigėsi VŠĮ „Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centro“ direktorės Joanos Gudžiūnienės pamoka.
Gruodžio 4d. gimnazijoje lankėsi Paulius Lukauskas, buvęs šios mokyklos auklėtinis. Svečias pasakojo, kaip klostėsi jo asmeninė karjera pradedant nuo mokyklos šaškių būrelio, kokios buvo svajonės ir kaip jos pildėsi, kaip studijuodamas verslo vadybą Vytauto Didžiojo universitete atrado tarptautinę studentų organizaciją AIESEC ir kiek patirties pasisėmė keliaudamas. Profesinės patirties teko semtis Londone, dirbant „Procter & Gamble“, vienoje didžiausių asmeninius reikmenis ir namų apyvokos produkciją gaminančių pasaulio kompanijų. Gyvenimo aprašymą papildė vykdoma privati veikla – derybų mokymai, rengiami bendradarbiaujant su Didžiosios Britanijos kompanija „The Gap Partnership“. Teko paragauti darbo valstybiniame sektoriuje – tris su puse metų vadovauta VŠĮ „Versli Lietuva“. Šiandien Paulius Lukauskas – sėkmingas verslininkas, plėtojantis prekybą „LinenMe“ ženklu pažymėtais lietuviškais lino gaminiais.
Svečias drąsino mokinius: „Nenustokite svajoti“ ir citavo visiems žinomą žmogų Walt‘ą Disney‘ų – „Jei gali apie kažką svajoti, gali tai įgyvendinti“ („If you can dream it you can do it“).
Lapkričio 28 d. vyko seminaras „Kaip efektyviai mokytis“, kuriame dalyvavo 30 pirmų klasių mokinių. Užsiėmimus vedė Laurynas Pečkaitis – profesionalus lektorius, konsultantas, Asociacijos „Intelektinio Kapitalo Ugdymo“ direktorius, „Svajonių mokyklos“ vadovas, mokomųjų produktų autorius (audioprograma „Geniali atmintis“, videoprograma „Viskas apie kūno kalbą). Gimnazistai sužinojo, kaip pagerinti įsiminimo galimybes, kokie yra mokymosi, įsiminimo metodai, padedantys efektyviai įsisavinti įvairią informaciją.
Pirmos dvi pamokos buvo skirtos teorinės dalies aptarimui: kaip dirba smegenys įsimenant informaciją, kokia turi būti mokymosi aplinką, kokios pagrindinės atminties taisyklės, aptarta atsipalaidavimo svarba įsiminimui. Didesnę laiko dalį lektorius skyrė metodų pristatymui ir praktinėms užduotims. Gimnazistai praktikavosi, kaip įsiminti žmonių veidus ir vardus, užsienio kalbų žodžius, kaip naudoti asociacijas arba skaičius, ypač smagus kelionės metodas.
Lapkričio 7 d. apie studijas užsienyje pasakojo organizacijos „Fox universitetai“ atstovas Mindaugas Samuolaitis. Ši organizacija Lietuvoje atstovauja virš 50 universitetų iš daugiau kaip 19 pasaulio šalių, tačiau dažniausiai pasirenkamos šalys – Didžioji Britanija, Danija, Olandija, Švedija. Kadangi FOX turi tiesiogines sutartis su universitetais, veikia supaprastinto stojimo sąlygos. Tai reiškia, jog į daugumą FOX universitetų tinka Dream Foundation testas.
Lapkričio 6 d. gimnazijoje lankėsi įmonės „Kalba.lt“ atstovė Renata Škimelienė. Apie studijas užsienyje daugiau sužinoti panoro 70 vyresniųjų klasių gimnazistų.
Mokiniai susipažino su bendrove, kuri jau 20 metų sėkmingai organizuoja užsienio kalbų kursus Lietuvoje ir užsienyje, konsultuoja abiturientus studijų užsienyje klausimais, padeda pasiruošti brandos egzaminams ir teikia kitas su užsienio kalbomis susijusias paslaugas. Taip pat kiekvienais metais rengia stovyklas vaikams ir paaugliams Lietuvoje ir užsienyje. „Kalba.Lt“ personalas – daugiau nei 100-as kvalifikuotų savo srities specialistų.
Spalio 25 d. 1b klasės gimnazistai, lydimi istorijos mokytojos Laimos Statkevičienės ir karjeros koordinatorės Jolantos Macaitienės, lankėsi Jonavos rajono apylinkės teisme. Teismas atveria duris mokiniams Lietuvos Respublikos Konstitucijos dienos proga. Gimnazistams tai galimybė susipažinti su teismų sistema Lietuvoje, teismo veikla ir jo vykdomomis funkcijomis, teismų simbolika.
Atvykus pasitiko ir į teismo salę palydėjo teisėjo padėjėja, specialistė ryšiams su visuomene Daiva Mikšytė. Ji pristatė pagrindinį Lietuvos Respublikos teisės aktą – Konstituciją, taip pat Baudžiamąjį, Administracinių teisės pažeidimų, Civilinį kodeksus. Teisėjo padėjėja Lolita Nekrošienė pasakojo apie savo pareigybę, įvardino kur ir kiek metų tenka studijuoti, norint dirbti šį atsakingą darbą. Teismo pirmininkė Jolanta Damulienė dalijosi asmenine patirtimi, vardino įsimintiniausias bylas, atsakinėjo į mokinių klausimus.
Spalio 18 d. 2,3 klasių mokiniai, lydimi informatikos mokytojo Vytauto Simanavičiaus ir karjeros koordinatorės Jolantos Macaitienės, lankėsi Lietavos pagrindinėje mokykloje, kur vyko renginys „IT – tavo rytdienai“. Pirmojo aukšto fojė vyko informacinė mugė, kurioje prisistatė Jonavos viešoji biblioteka, Lietuvos darbo birža, DNB, SEB ir Swed bankai, projektai „Draugiškas internetas“ ir „Kam to reikia“.
Pranešimus skaitė ir patirtimi dalinosi savo įmonių steigėjai, įvairių profesijų atstovai. Gimnazistai išgirdo sėkmės istoriją kaip hobis tapo verslu, sužinojo, kokia IT specialistų įvairovė, kaip galima pradėti savo verslą turint mažai pinigų, kaip susikurti mobiliąją programėlę. Visi pranešėjai akcentavo informacinių technologijų specialistų poreikį, skatino jaunimą daugiau dėmesio skirti technologijų išmanymui ir gerai pasverti, kokią profesiją rinktis ateityje. Renginį inicijavo aljansas „Langas į ateitį“.
Gegužės 15 d. vyko visuotinis 2 klasių mokinių ir tėvų susirinkimas dėl Individualaus ugdymo plano sudarymo. Pavaduotojas Saulius Brazauskas pristatė ugdymo plano sudarymo principus, gimnazijos siūlomus ugdymo dalykus. Karjeros specialistė Jolanta Macaitienė aptarė individualaus mokinio plano ir būsimų studijų sąsajas.
Visą gegužės mėnesį antrokams organizuotos informacinės klasės valandos, vyko individualios konsultacijos Karjeros centre, mokiniai ir tėvai aktyviai domėjosi, aiškinosi subtilumus, bendromis jėgomis sudarinėjo individualius ugdymo planus.
Balandžio 25 d. vyko Kauno technikos kolegijos pristatymas. Kolegijos atstovai pristatė šias studijų programas: automobilių techninis eksploatavimas, autotransporto elektronika, elektronikos technika, elektros energetika, kelių ir statybos inžinerija, medžiagų apdirbimo inžinerija. Kad šie specialistai yra reikalingi darbo rinkoje, kad geri specialistai be darbo neliks, patvirtino įmonės „Enerstena“ vadovas. Būtent šioje įmonėje studentai atlieka praktiką, o geriausieji yra kviečiami dirbti energetikos bei pramonės objektuose, gamina biokuro katilus, įrengia ir ekspoatuoja modernias biokatilines.
Balandžio 24 d. profesijų diena. „Daryk karjerą drąsiai“. Gimnaziją aplankė garbingi miesto žmonės ir svečiai: UAB „Achema“ generalinis direktorius Valdemaras Vareika, Kredito unijos „Jonavos žemė“ vadovė Rita Latviūnienė, UAB „Web Partners“ direktorius Mindaugas Juodaitis, UAB „Haldeta“ direktorius, Kauno kolegijos dėstytojas Mindaugas Samuolaitis, UAB „Talpinimo centras“ direktorius Evaldas Pakštys, buvęs gimnazistas, Vičiūnų grupės rinkodaros projektų vadybininkas Edgaras Roličius. Po įžangos aktų salėje, išsiskirsčius į klases po pusvalandį bendrauta su dviem iš įvairių profesijų atstovų: įmonės direktoriumi, bankininke, interneto rinkodaros ekspertu, logistu ir Kauno kolegijos dėstytoju, aktoriumi, statybos inžinieriumi ir informacinių technologijų specialistu. Po renginių gimnazistai džiaugėsi: „Labai patiko, nes svečiai paprastai pasakojo apie savo asmeninę patirtį“; „Tai privertė mane susimąstyti, ką noriu dirbti ateityje“; „Įdomu klausytis tų, kurie yra verslūs ir pasiekė savo gyvenimo tikslą“.
Balandžio 23 d. 1, 2 klasių mokiniai lankėsi Kauno kolegijos J.Vienožinskio menų fakultete. Gimnazistai lankėsi mokykloje, kur yra mokomi aprangos dizaineriai, dailės mokytojai, dailės specialistai, dizaineriai, meno kūrinių restauratoriai, fotografijos specialistai, įvaizdžio dizaineriai. Mokiniai pamatė, kaip studentai dirba dirbtuvėse, dėstytojai pasakojo, kokios technologijos naudojamos, koks kelias nuo eskizo iki meno kūrinio. Gimnazistai galėjo ne tik pamatyti, bet ir paliesti tekstilės, stiklo, molio, odos dirbinius, kuriuos sukūrė būtent studentai.
Balandžio 22 – 26 d. – verslumo savaitė 2 klasių mokiniams. Visą savaitę ekonomikos pamokas vedė miesto verslininkai. Apie savo įmonių veiklą kalbėjo mokiniams žinomų įmonių vadovai – UAB „Baldai jums“ direktorius Alfonsas Meškauskas, IĮ „Technoera“ direktorius Elmantas Mickevičius, UAB „Atgaiva Tau“ direktoriaus pavaduotoja rinkodarai Aldona Vičiulienė, ir mažiau žinomų įmonių – UAB „ Binčis“ savininkai Jolita ir Edvinas Peleckai, UAB „Soloservis“ direktorius Arnoldas Rutkauskas. Mokiniai sužinojo, kaip pradėti savo verslą, kaip jį vystyti, kokie sunkumai gali laukti ir kokia mokesčių našta gula ant verslininkų pečių.
Balandžio 10 d. buvę gimnazistai, dabar Vilniaus universiteto studentai Jūratė Vaznytė ir Tomas Kaveckas pristatė geologijos studijų programą. 2,3 klasių mokiniai sužinojo, jog Vilniaus universitetas yra vienintelė Lietuvos aukštoji mokykla, rengianti geologus. Studentai vardino dėstomus dalykus, pasakojo apie praktikas, kurios vyksta Lietuvoje ir kituose kraštuose. Taip pat minėjo, kur galima dirbti įgijus minėtą specialybę, kokios perspektyvos. Dalyviai diskutavo šiandien aktualia tema – skalūninių dujų gavyba Lietuvoje, kokios yra galimybės ir kokios kyla grėsmės.
Kovo 15d. vyko Pasieniečių mokyklos ir pasieniečio profesijos pristatymas. Buvęs gimnazistas, dabar jau kursantas Vaidas Medvedevas patraukliai pristatė šią mokyklą. Gimnazistai sužinojo, kad vos per pusantrų metų, pagal naujausią mokymo programą, galima įgyti pasieniečio kvalifikaciją.
Mokykla įkurta 1991 metais. Nuo 2007m. Pasieniečių mokykla persikėlė į naujai pastatytą, modernų kompleksą Vilniaus rajone, Medininkuose. Šiuolaikiškai įrengtose patalpose kursantams yra sudarytos puikios mokymosi ir buities sąlygos.
Norintys įstoti, turi praeiti atranką. Pretendentas turi būti nepriekaištingos reputacijos, ypač svarbu gera sveikata, atitikti fizinio pasirengimo reikalavimus. Akcentuota, jog visi kursantai įdarbinami Valstybės sienos apsaugos tarnybos padaliniuose. Absolventams suteikiami pirminės grandies pareigūnų vidaus tarnybos grandinio laipsniai. Taip pat, baigusieji mokyklą turi galimybę stoti į Mykolo Romerio universiteto Viešojo saugumo fakulteto pagrindinių teisės ir valstybės sienos apsaugos programos ištęstinių studijų II-ą kursą.
Kovo 14 d. penkiolika antrokų svečiavosi kaimynystėje įsikūrusioje Jonavos politechnikos mokykloje. Tądien mokykloje vyko Karjeros diena, į kurią sukviesti mokiniai iš visų Jonavos miesto bei rajono mokyklų. Sveikinimo žodį tarė direktorė Virginija Milinavičienė, apie profesinių mokyklų atgimimą kalbėjo Švietimo ir mokslo ministerijos profesinio mokymo skyriaus atstovė. Vicemeras R.Osauskas teigė, kad ši profesinė mokykla ruošia kasdien reikalingus specialistus.
Profesinės mokyklos auklėtiniai surengė mini pasirodymus – profesijų pristatymus. Scenoje pasirodė virėjai, padavėjai-barmenai, suvirintojai, elektromechanikai, automobilių mechanikai, pristatyti floristiniai mokinių darbai ir madų kolekcija, kurią demonstravo būsimosios sekretorės.
Kovo 13 d. sulaukėme viešnių iš Kauno taikomosios dailės mokyklos. Skaitykloje susirinkę gimnazistai susipažino su mokykla, kurioje įgyjamos šiuolaikinės dailiųjų amatų, reklamos gamintojo, leidybos maketuotojo, fotografo, lobisto ekspeditoriaus profesijos. Išsamiai išaiškintos mokymosi galimybės tiek įgijus pagrindinį, tiek vidurinį išsilavinimą.
Vasario 28 d. gimnazijoje apsilankė Psichologijos paslaugų centro psichologas Algimantas Smailys. Pusė šimto antrų klasių gimnazistų, labiausiai dvejojančių dėl ateities, pildė profesinio kryptingumo testus. Profesinių interesų ir asmenybės savybių psichologinis tyrimas užtruko apie 3 valandas. Kovo mėnesį paskirtos dar dvi dienos, kuomet visiems tyrime dalyvavusiems gimnazistams suteiktos individualios konsultacijos profesinės karjeros planavimo klausimais.
Vasario 15 d. – Karjeros diena 1,2 klasių gimnazistams. Tai neformalaus ugdymo diena, skirta ugdymui karjerai. Veiklas koordinavo karjeros specialistė Jolanta Macaitienė, o užsiėmimus vedė klasių auklėtojos.
Pirmokai apžvelgė Lietuvos švietimo sistemą – prisiminė, kiek mokymo įstaigų laiptelių jau įveikta ir aptarė, kiek mokslo bei studijų galimybių laukia ateityje. Vėliau mokiniai pildė anketas, kurios padeda geriau pažinti save ir nustatyti profesinius polinkius. Mokiniai sužinojo, kaip jie priima informaciją ir kokie jų mokymosi stiliai (klausimyną parengė ir rekomendacijas pateikė psichologė Erika Černiauskienė). Prie arbatos puodelio diskutuota, ar mums svarbus „prestižas“, renkantis specialybę, darbą, mokyklą?
Antrokai susipažino su mokymosi ir studijų galimybėmis Lietuvoje. Mokiniai atliko savęs pažinimo testus, susipažino su virtualiomis profesinio informavimo priemonėmis. Demonstruotas filmukas „Karjeros planavimo žingsniai: profesijos pasirinkimas“. Visi mokiniai pildė karjeros planus, kuriuose apibūdino save, vardino svarbiausias asmenybės savybes, gebėjimus, interesus, vertybes.
Tą pačią dieną dvi antros klasės dalyvavo integruotose ekonomikos pamokose: 2a klasės gimnazistai išklausė lektoriaus Gedimino Dapkaus pamokymų „Kaip parduoti ledus eskimams?“, o 2c klasei lektorė Indrė Jucaitytė aiškino, kas yra „Juodai baltas marketingas“.
Sausio 15 d. gimnazijoje šurmuliavo „Studijų mugė – 2013“. Šį kartą pasirinkta nauja forma – ne atskirai, o vieną dieną sukvietėme 56 svečius iš 4 kolegijų, 9 universitetų ir organizacijos, pristatančios studijų užsienyje galimybes. Atvyko Kauno kolegija, Socialinių mokslų, Utenos ir Alytaus kolegijos, Sveikatos mokslų, Vytauto Didžiojo, Kauno technologijos, Aleksandro Stulginskio, Lietuvos edukologijos, Vadybos ir ekonomikos, Šiaulių universitetai, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija, Vilniaus universiteto Kauno humanitarinis fakultetas, organizacija „Kastu International“.
Tai buvo puiki galimybė susipažinti su studijų programomis, pasirinkimo galimybėmis ir priėmimo tvarka. Studentai kalbėjo apie mainų programas, aktyvų laisvalaikį, galimybes gauti stipendiją, susimažinti arba susigražinti studijų įmokas. Lietuvos karo akademijos atstovai buvo nustebinti klausytojų gausos, o mokinius sužavėjo uniformuotų kariūnų pasakojimas apie statuto reikalavimus, dienotvarkę, griežtą stojančiųjų atranką. Daugiausia gimnazistų domėjosi Kauno technologijos bei Vytauto Didžiojo universitetais, Kauno bei Socialinių mokslų kolegijomis.
Apie 400 trečių ir ketvirtų klasių gimnazistų pasinaudojo galimybe gauti tikslius atsakymus į iškylančius klausimus. Anot jų, ypač naudingi buvę pokalbiai su studentais, paprasti ir suprantami. Merginos net turėjo galimybę pasilepinti Utenos kolegijos studenčių atliekamu rankų masažu, pasimokyti makiažo subtilumų, o visų susirinkusiųjų dėmesį traukė Socialinių mokslų kolegijos simbolis – geltonkasė studentė.
Svečiai išvykdami dėkojo už šiltą priėmimą ir domėjosi, ar bus kviečiami kitąmet. Vyresniųjų klasių gimnazistai skirstėsi vartydami informacinius lankstinius ir planuodami, kuriame mieste, kurioje mokykloje ir kokią profesiją įgis.
Sausio 10 d. gimnazijoje lankėsi Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojų komanda ir vedė paskaitas vyresniųjų klasių gimnazistams.
Versliems moksleiviams skirta lektoriaus Žilvino Danieliaus Žaliausko paskaita „Beždžionių rinka“, išmaniems – Vytauto Barzdaičio „Informatika – hobis ar profesija“, besidomintiems – profesorės Genutės Gedvilienės „Kelias į lyderystę“.
Net 85 gimnazistai domėjosi tinkamu studijų pasirinkimu ir išklausė lektoriaus Justino Kisieliausko paskaitą „Kodėl studijuoti apsimoka arba studijos „iš išskaičiavimo“. Šis lektorius dėsto Ekonomikos ir vadybos fakultete, todėl jo mintys buvo pagrįstos statistinių duomenų pateikimu. Aptarta, kuo pranašesnis žmogus, įgijęs aukštąjį išsilavinimą. Paminėta, kad išsilavinę žmonės gyvena ilgiau, valgo kokybiškesnį maistą, yra sveikesni, daugiau uždirba.