Jautriom gitaros stygom – į Kalėdų džiaugsmą

Jautriom gitaros stygom – į Kalėdų džiaugsmą

         „Matai pasaulį tarsi antikos paveikslą / Ir tau nuo šio regėjimo šviesu“, – tiek gimnazistų Eglės bei Vasario jautriai deklamuotos poeto Aliaus Balbieriaus eilės, tiek gimnazijos šokių studijos „Juventa“ merginų plastiškai atliktas „Šokis su varpeliais“ adventiniame Senamiesčio gimnazijos bendruomenės vakare dalyvavusius garbius svečius, mokinius ir jų tėvelius, esamus ir buvusius mokytojus nuteikė subtilioms emocijoms, kurių su kaupu paskleidė ypatinga bardo, dainų autoriaus ir atlikėjo, kultūros veikėjo Kazimiero Jakučio dovana – akustinis koncertas.
         Klausantis „mažo žmogaus, pilno didelio nerimo“ (taip trumpai, bet iškalbingai apibūdina save K. Jakutis) atliekamų dainų, rodėsi, kad minčių vartai veriasi iš karto į abi puses: lyg ir savaime driekėsi svajonių tiltai, vedantys į gražiausias metų šventes, į ateitį, bet ryškiai regėjosi ir praeitis – vasarojant kaimo troboje išgyventos patirtys, balta mamos skara, jaunatviška meilė – išsipildžiusi ir ne, romantiškos svajonės pamatyti Šiaurės pašvaistę, gyvenimo praradimai ir atradimai.
         Gitaros stygos kūrė ne tik įvairiaspalvį sielos paveikslą, bet ir tapybišką gimtinės peizažą. „Kol dainuosim „Burkuoja balandžiai po langu“, neprarasim savo tapatybės“, taip K. Jakutis pristatė vienintelę dainą, kurią atliko grodamas ne gitara, o akordeonu. Ir pridūrė, kad tautinės tapatybės ženklai globalizacijos apsuptyje yra svarbi žmogaus atrama. Juk ne veltui vienas iš K. Jakučio gyvenimo credo teigia: „Tėviškę laikyk visu pasauliu“. Šį teiginį įprasmino finalinis vakaro akordas – K. Jakučio kartu su gimnazijos merginų vokaliniu ansambliu atlikta daina „Aš tą kraštą seniai bemačiau“.
         Kaip sakė už jaukų koncertą dėkodama gimnazijos direktorė Rita Čiužienė, K. Jakučio paskleistos adventinės šviesos Senamiesčio gimnazijos bendruomenei tikrai užteks iki Kalėdų, o gal ir dar ilgiau. Reikia tikėtis, kad nuoširdi padėka už koncerte patirtus šviesius jausmus – dailės mokytojos Editos Danielienės ir gimnazistės Karolinos Rodaitytės rankų darbo žibintas, sukurtas pagal baltiškas „Rėdos rato“ tradicijas, – ras savo vietą autentiškoje lietuviškoje K. Jakučio sodyboje Molėtų rajone.
         Beje, po gimnazistų rankų darbo keraminę gėlę, kaip koncerte paskleistos šviesos atspindį, į namus parsinešė ir Advento vakaro svečiai, ir buvę gimnazijos darbuotojai. Jautrioms gitaros stygoms atvėrus kelią į Kalėdų džiaugsmą, belieka tuo keliu, anot poeto Vytauto Mačernio, nešti „sielą lyg žibintą“.

 Lietuvių kalbos mokytoja Teresė Jarmalienė