Šiaurės šalių literatūros skaitymų iššūkis

 

Šiaurės šalių literatūros skaitymų iššūkis

 

Patirti tai, ką išgyvena žudiko beždžionė, — štai toks iššūkis gimnazijos pirmokams teko lapkritį, tamsiausią metų mėnesį, nuotoliniu būdu skaitant Šiaurės Tarybos jaunimo literatūros premiją pelniusios švedų autoriaus Jakob Wegelius knygos „Žudiko beždžionė“ ištrauką.

Pirmokai atkreipė dėmesį, kad jau pavadinime užšifruota šaiži aliteracija nuteikia bauginančiai, o vos pradėjus skaityti tikrą detektyvo įtampą kuria mįslingos paslaptys ir neišaiškinti nusikaltimai. Ypač įdomi pasirodė J. Wegelius teksto pasakojimo perspektyva — žudiko beždžionės matymo taškas, pozicija.   

Kadangi nuotykiai ir įspūdžiai jautriai perteikiami pirmuoju asmeniu, skaitymuose dalyvavę pirmokai tarsi patys išgyveno skaudžias egzistencines patirtis: vienišumo jausmą, patiriamą atsidūrus svetimoje aplinkoje, nepagrįstus kaltinimus, nepelnytą aplinkinių panieką.

Skaitymų akimirkas 1 a klasė įamžino filme, 1 b, 1 c ir 1 e klasės kūrė istorijos tęsinius, ieškojo švedų literatūros teksto ir programinės lietuvių literatūros sąsajų. Netolerancija žudiko beždžionei priminė kritišką aplinkinių požiūrį į beglobius vaikus V. Juknaitės apysakoje „Išsiduosi. Balsu“, o beždžionę raminantys, bet ir tykančių pavojų pamiršti neleidžiantys nakties žiburiai — I. Mero romano „Ties gatvės žibintu“ veikėjų situaciją.

Įveikę Šiaurės šalių literatūros skaitymų iššūkį, pirmokai įsitikino, kaip svarbu gyvenime vadovautis ne emocijomis, bet protu ir kad jokiu būdu negalima teisti kito, kol nėra pagrįstų kaltės įrodymų.

 

 

Senamiesčio gimnazijos informacija