„Baltų šalių literatūros savaitė 2023“ Senamiesčio gimnazijoje

„Baltų šalių literatūros savaitė 2023“ Senamiesčio gimnazijoje

 

Rugsėjo 29 d. Jonavos Senamiesčio gimnazijoje jau septintąjį kartą vyko „Baltų šalių literatūros savaitės“ renginiai. Sulaukėme svečių – į renginį atvyko latvių literatūros vertėja, mokslininkė Laura Laurušaitė.  

Viešnia  pusiau rimtai, pusiau juokais atsakinėjo į mokytojų ir mokinių užduotus klausimus. „Visada buvau arti literatūros, nes esu trečios kartos filologė. Svarbu palaikyti kultūrinius ryšius su vienintele gyva likusia baltų kalbos atšaka, pažinti latvius“, – į klausimą, kas paskatino versti, atsakė literatūrologė. Atsakydama į klausimą, ar niekada nesibaimina, kad kiti tą patį kūrinį išverstų kitaip, teigė, jog negali būti vienodų vertimų, net to paties žmogaus, o ką jau kalbėti apie kitą vertėją, nes lietuvių kalba tokia turtinga, kad tą pačią mintį galima pasakyti įvairiausias būdais. Labiausiai patikęs iš latvių kalbos verstas kūrinys – G. Berelio apsakymas „Aš niekada nekalbėjau kvailysčių“, nes nėra nereikalingų žodžių, viskas tekste tikslinga, apgalvota. Savo užsienio kalbos žinias profesorė tobulina kasdien po 20 min. skaitydama latvišką grožinę literatūrą. Svajojantiems apie vertėjo specialybę patarė – „svarbiausia mokėti gimtąją kalbą“.

Vertėja  džiaugėsi trečiokių  – Godos, Emilijos, Emilės, Kornelijos knygų  pristatymais:   N. Ikstenos „Motinos pienas“, A. Saksės „Pasakos apie gėles“, L. Kota „Kambarys“, I. Zandere „Berniukas ir šuo“. Mokinės tarsi tikros lektorės pasakojo, demonstravo skaidres, uždavinėjo klausimus. Akcentavo, kad net tris išvertė Laura Laurušaitė. 

Šventę pagyvino mažieji lopšelio-darželio „Pakalnutė“ priešmokyklinukai iš „Obuoliukų“ grupės. Jie iliustravo knygeles „Berniukas ir šuo“ bei ,,Pasakos apie gėles“.

Atsisveikindama latviškai palinkėjo sėkmės: „Novelu veiksmi! Macieties latviešu valodu un iepazistiet mūsu tuvakos kaiminus!”

Gimnazijos  direktorius dėkojo viešniai, darželio auklėtojoms, mokiniams ir džiaugėsi, kad šis rugsėjis  yra ir bus prasmingas, o šis pokalbis – šiltas ir nuoširdus.

                                                                                                    Vida Šereikienė, gimnazijos bibliotekininkė, istorijos mokytoja

Projekto organizatorius – Vytauto Didžiojo universitetas

Projekto partneriai: Asociacija „Lietuvos ir Latvijos forumas“

Latvijos Respublikos ambasada LietuvojeLietuvos Respublikos ambasada LatvijojeZieduonio muziejus

Projekto rėmėjai: Kavos DraugasGlasses onLonas, Sapiegos klinika