Šiaurės šalių literatūros skaitymai: kas yra šių laikų herojai?
Diskutuoti apie šių laikų herojus pirmų–antrų klasių gimnazistus paskatino bibliotekininkės Vidos Šereikienės inicijuoti Šiaurės šalių literatūros skaitymai. Šiaurės šalių literatūros savaitė – kasmet lapkritį, tamsiausiu metų laiku, gimnazijoje vykstantis projektas, kurio tikslas — skleisti skaitymo džiaugsmą ir šiaurietiško pasakojimo tradiciją.
Šių metų tema – Šiaurės šalių literatūros herojai – pristatyta skaitant šiuolaikinio norvegų rašytojo Simono Strangerio romano „Tie, kurių nėra“ ištrauką. Beje, ši sudėtingą pabėgėlių situaciją atskleidžianti ištrauka tapo prasmingu Tolerancijos dienos, gimnazijoje minėtos lapkričio 16-ąją, akcentu.
Ruošdamiesi skaityti S. Strangerio tekstą, I a ir I e klasių gimnazistai aiškinosi ir apibrėžė herojaus sąvoką, prisiminė Homero „Odisėją“ ir A. Mickevičiaus „Gražiną“ – anksčiau nagrinėtus klasikinius kūrinius, kuriuose vaizduojami neeiliniais gabumais pasižymintys ir ypatingus žygdarbius atliekantys herojai.
Perskaitę S. Strangerio romano fragmentą, pirmokai vienu balsu sutiko, kad šios knygos veikėja Emilija, gelbėdama leisgyvius pabėgėlius, elgiasi didvyriškai, tad šis poelgis leidžia paauglę vadinti šių laikų heroje. Bet ar paprasta herojiškai elgtis, kai dokumentų neturintis pabėgėlis staiga pasibeldžia į namų duris?
Apsvarsčius šį ir kitus S. Strangerio romano „Tie, kurių nėra“ ištraukoje keliamus klausimus, padaryta išvada, kad herojaus vaidmuo, bėgant laikui ir modernėjant visuomenei, be jokios abejonės, kinta, bet drąsūs ir kilnūs poelgiai eilinius žmones visada daro žavesį ir pagarbą keliančiais herojais.
Lietuvių kalbos mokytoja Teresė Jarmalienė