Nordplus Junior projekto dalyvių susitikimas egzotiškose Farerų salose
Kovo 16-23 dienomis grupelė Senamiesčio gimnazijos mokinių, lydimi anglų kalbos mokytojų Leonoros Večkienės ir Vitalijos Ramonienės, viešėjo Farerų salose, kur vyko jau antrasis tarptautinio Nordplus Junior programos projekto „Let us bridge through cultural heritage“ dalyvių susitikimas. Partneriai iš Suomijos ir Lietuvos susitiko Farerų salų miestelyje Sandavagure. Mokinių ir mokytojų čia laukė dar neatrasta ir mažai žmonių paliesta Šiaurė – Farerų salos, kurių kraštovaizdis yra vienas unikaliausių pasaulyje. Laipiojimas kalnais, įspūdingų pakrančių tyrinėjimas, nematytų gyvūnų stebėjimas, vietos virtuvės patiekalų ragavimas – tai tik keletas atradimų, kuriuos projekto dalyviai patyrė šiose Atlanto vandenyno salose, kuriose gyvena vos 50 tūkstančių gyventojų.
Pirmąją viešnagės dieną projekto dalyviai ne tik mėgavosi nuostabiais gamtos vaizdais, bet ir iš karto kibo į darbus: pristatė, paaiškino ir giedojo savo šalių himnus, mokė vieni kitus tradicinių liaudies dainų. Dar daugiau kūrybiškumo ir išmonės dalyviams prireikė kitą dieną tarptautinėse grupėse kuriant „Kvæði“, senosios Farerų salų baladės, žodžius. Itin daug teigiamų emocijų suteikė kiekvienos projekte dalyvaujančios šalies tradicinių liaudies šokių pristatymai: suomiškas letkis, lietuviškas gransveras bei anksčiau daug kur pasaulyje, o šiuo metu tik Farerų salose šokamas liaudies šokis. Nors orai susitikimo savaitę ir nelepino, tačiau projekto dalyviai nuveikė ir pamatė tikrai daug. Nuvykę į vieną seniausių Farerų salose Tjornuviko gyvenvietę, pasislėpusią tarp didžiulių kalnų, mokiniai aplankė banglentininkų rojumi tituluojamą paplūdimį, o šiauriausiame kitos salos taške – Džiagvo gyvenvietėje, grožėjosi unikaliais gamtos vaizdais: bangų mūšos skalaujamu tarpekliu, kaimelį supančiomis snieguotomis viršukalnėmis, daugybe laisvai klajojančių avių. Projekto veiklos mokykloje stebino ir džiugino nė kiek ne mažiau. Susipažinę su nacionalinių Farerų salų rūbų savitumu, mokiniai kūrybinėse dirbtuvėse pynė apyrankes, kūrė visų trijų projekte dalyvaujančių šalių tautinių kostiumų ypatumus atspindinčius rūbus. Be to, kad viso šio projekto logotipu išrinktas mūsų grupės narės Liepos Urbonaitės darbas, visus nudžiugino ir galimybė paragauti tradicinių farerietiškų patiekalų – džiovintos žuvies, banginio ir ėriuko mėsos. Kur kitur, jeigu ne sostinėje, galima rasti sukauptą didžiausią šalies kultūros lobyną. Šios minties vedini Nordplus Junior projekto dalyviai paskutiniąją darbo savaitės dieną apsilankė Farerų salų sostinėje – Torshaune. Nacionaliniame Farerų salų muziejuje mokiniai susipažino su salų gamtos ir geologine istorija, žinduolių ir paukščių gyvenimu bei salų vulkanine geologine kilme, o Nacionalinėje galerijoje, kurioje eksponuojami geriausi šalies meno kūriniai, gėrėjosi gamta ir unikaliu kraštovaizdžiu, perkeltu į paveikslus. Savaitės veiklas ir darbus vainikavo draugiškas boulingo turnyras, kuriame netrūko nei azarto, nei juoko.
Apsikabinimai, kunkuliuojantys jausmai, viena kita ašarėlė… Tokia jau visų projektų susitikimų pabaiga… Palikome Farerų salas siautėjant pavasariniams vėjams, tikėdamiesi, jog laikas iki mūsų visų susitikimo Lietuvoje rudenį, kaip tas vėjo gūsis, praeis akimirksniu.
Anglų kalbos mokytoja metodininkė Vitalija Ramonienė