„Ne miegok, o atrask!”
„Didžiausias atradimas — atrasti tai, ko dar nežinai, kad nežinai“, – yra pasakęs senovės graikų filosofas Sokratas. Būtent toks „Terra incognita“ renginio tikslas – atverti duris į nepažintus pasaulius. Tai naktis, kai Senamiesčio gimnazijos kabinetai ir koridoriai virsta laboratorijomis, o mokiniai — tyrėjais, atradėjais, net vizionieriais. Renginys kviečia pažinti įvairias mokslo, kultūros, meno sritis ir skatina kelti klausimus, kurių dar niekada nesame uždavę.
Vėlų balandžio 11 dienos vakarą gimnazistai ir svečiai sugužėjo į tradicinį naktinį projektą „Terra incognita“. Naktinėtojus, patogiai susėdusius aktų salėje ant grindų, smagiai pasveikino mokyklos direktorius Darius Mockus. Jis padėkojo laboratorijų vedėjams, palinkėjo visiems drąsiai nerti į atradimų gelmes, surasti paslaptingąją žemę ir svarbiausia— pasimėgauti šiltu bendravimu.
Eksperimentai — vienas iš įdomiausių būdų pažinti pasaulį. Eksperimentuodami žmonės akivaizdžiai įsitikina, kaip veikia moksliniai reiškiniai, o gauti rezultatai leidžia mėgautis atradimo džiaugsmu, žadina smalsumą domėtis gamtos mokslais. Įdomiuosius eksperimentus pristatė būrys KTU studentų, mokslinės draugijos narių: Jonas Jaščemskas, Ignas Megelinskas, Karina Kuzborskaja, Neringa Sadovskytė, Rugilė Jurgelionytė. Studentai nuosekliai aiškino įvairių medžiagų veikimo priežastis. Vienas iš įdomiausių nakties eksperimentų— „Sprogimas“, įvykęs dėl skysto azoto ir karšto vandens temperatūrų skirtumo. Nustebino ir „Mėlynoji liepsna“, kuriai naudojami aliuminio milteliai ir vario sulfato tirpalas. O labiausiai sužavėjo rankomis perduodama ugnies grandinė: vandeniu sudrėkintomis rankomis reikėjo pasemti muilo burbulų, pripildytų metano ar vandenilio dujų, tada padegti burbulų mišinį ir greitai perduoti liepsną kitam žmogui. Laboratorijos eksperimentų rezultatai atskleidė paslaptingą chemijos pasaulį ir pažadino norą sužinoti daugiau.
Reklamos mėgėjai vertinti pripažintų tarptautiniame Prancūzijos festivalio „Kanų liūtai“ darbų susirinko laboratorijoje ,,Reklama: kultūra, menas ar pinigų leidimo spąstai?“ Šilta ir nuoširdi lektorė Natalija Vėževičienė, finansinio raštingumo specialistė, praskleidė reklamos pasaulio šydą ir aptarė, kaip vertinti jos meniškumą, įtaką ekonomikai, kultūrai ir žmonių finansiniams sprendimams. Gimnazistai sužinojo, kad reklamoje pagrindinį vaidmenį atlieka galinga kūrybinė idėja, kurios tikslas – paveikti auditoriją per kelias sekundes, panaudojant fotografijos meno raiškos priemones – kūrybinę retoriką, dizainą ir kt. Dėl reklamos žmonės neišmintingai leidžia pinigus. Kodėl taip įvyksta ir kaip tų spąstų išvengti? Kaip reklamoje susipina menas, mokslas ir žmogaus psichologijos pažinimas? Kokios yra sėkmingiausios, įsimintiniausios, meniškiausios pasaulio reklamos? Į visus klausimus gimnazistai sulaukė atsakymų, o laboratorijos pabaigoje ir patys sukūrė netikėtų socialinių reklamų.
Veterinarijos mokslų pasaulį ,,Terra incognita“ pristatė XXIII laidos alumnas, LSMU veterinarinės medicinos IV kurso studentas Osvaldas Rodaitis. Išsiaiškinus kiaulės plaučių ypatumus ir sandarą, buvo vykdomas flotacijos tyrimas. Šis laboratorinis darbas leido sužinoti, kaip nustatomi gyvūnų naujagimių sutrikimai, plaučių uždegimas, edema ar hiperemija. Po visiems įspūdį palikusio ,,mėsinėjimo“ sužinota, į kokius klausimus reikia būti pasiruošus atsakyti su augintiniu vykstant į veterinarijos kliniką: ,,Kas nutiko? Kada pirmą kartą pastebėta? Ar vakcinuotas ir dehelmitizuotas? Kokios gyvūno laikymo sąlygos?“ Buvo galima dalyvauti simuliacijoje ,,Vizitas pas veterinarą“ ir vienas kitam pateikti panašaus pobūdžio klausimų. Kaip ypač naudingą informaciją laboratorijos dalyviai įvertino gyvūnėlių šeimininkų dažniausiai daromų klaidų sąrašą. Žinoma, negalima nepaminėti geriausio Osvaldo kolegos ir asistento — Arčio Arčibaldo Spindulėlio. Šis žaismingumo nestokojantis auksaspalvis retriveris buvo pagrindinė „VetLAB’AS“ žvaigždė, skatinusi visus plačiai šypsotis. Laboratorija suteikė galimybių pažinti veterinarijos mokslą iš arti ir suprasti, kiek daug žinių bei jautrumo reikia norint gydyti gyvūnus. Vykdytos veiklos atskleidė, koks prasmingas gali būti darbas, kuriame vienodai svarbūs yra ir protas, ir širdis.
Netikėtumai laukė laboratorijoje „Matematika istorijoje ir jos paradoksai“. Skaičių evoliuciją šmaikščiai apibūdino alumnas Dovydas Gužys, VDU humanitarinių mokslų fakulteto studentas. Jis pristatė skirtingais istoriniais laikotarpiais naudotas skaičiavimo sistemas. Neįtikėtina, kad prieš daugybę šimtmečių žmonės, neturėdami jokių informacinių technologijų, gebėjo tiksliai išmatuoti atstumus nuo vienos planetos iki kitos. XIII a. mokslininkui Fibinačiui turime būti dėkingi už tai, kad skaičiuojame arabiškais skaitmenimis. Nelengva buvo spręsti alumno Justo Vaičaičio, VDU informatikos fakulteto studento, pateiktus matematikos galvosūkius. Puikūs lektoriai įrodė, kad matematika gali būti ne tik ,,sunkiai įkandoma“, bet labai žaisminga ir įdomi.
Į laboratoriją ,,FIZIKA – RIZIKA“ susirinko vyriška kompanija. Vaikinams iš įvairių klasių rūpėjo klausimas: kuo gali būti patrauklus ir įdomus šis mokslas? Anot veiklų vedėjų, alumnų Rimvydo Naruševičiaus ir Gusto Petrusevičiaus, fizika juos ir naktį vilioja. Savo prieraišumą ir atsidavimą šiai mokslo sričiai jie puikiai pademonstravo organizuodami tris laboratorinius bandymus: Stuko dėsnis, laisvojo kritimo pagreitis ir krintančiųjų kūnų judėjimas. Nors darbų pavadinimai skamba labai rimtai ir moksliškai, tačiau atlikdami užduotis jaunieji fizikai juokavo, draugiškai replikavo ir smagiai vakarojo. Gimnazistai darniai pritarė ironiškai vedėjų minčiai: ,,trūksta varžto, trūksta antro, matos -fizikas iš karto!“
Pilietiškiausi mokiniai rinkosi Jaunųjų šaulių laboratoriją, kurią vedė gimnazistai Tomas Januškevič, Ignas Lucenko ir Haroldas Kaškauskas. Jaunieji šauliai papasakojo apie savo veiklą, mokė suteikti pirmąją pagalbą, aptarė pratybose naudojamas priemones, parodė, kaip greitai ir talpiai sukrauti kuprinę. Na, o pabaigoje visi kartu sukūrė šaulių veiklą ir pratybas imituojantį vaidinimą.
„Grožio alchemijos“ paslaptimis su gimnazistais dalijosi ypač miela ir charizmatiška lektorė Snieguolė Lukoševičienė, Jonavos politechnikos mokyklos kosmetiko profesijos mokytoja. Gimnazistai ne tik aiškinosi, kaip prižiūrėti rankų odą, išbandė parafino procedūrą, bet ir tapo meistrais. Laboratorijos dalyviai mokėsi amato paslapčių ir bendravimo su klientu etikos. Iš šios laboratorijos visi išėjo ne tik su švelniomis rankomis, bet ir kupini jautrumo, atidumo kitam žmogui.
Dizainas ir mados visais laikais buvo neatsiejama socialinio žmonių gyvenimo sritis. Jau gilioje senovės žmonės siuvo drabužius ne tik tam, kad vasarą jie saugotų nuo karščio, žiemą sušildytų, bet stengėsi, kad drabužiai būtų gražūs, pabrėžtų asmenybės savitumą. Kad šiandienos dizainas yra tiesiogiai susijęs su praeities madomis, laboratorijoje „Kostiumo dizainas“ įrodė Senamiesčio gimnazijos alumnės Austėja Davalgaitė ir Beatričė Vaišnoraitė. Šiuolaikine dizaino studija virtusiame antro aukšto koridoriuje studentės pristatė mados istoriją, skirtingų laikotarpių drabužių ypatumus ir aprangos stilių. Viešnios komentavo tam tikrus kompozicinius elementus, aiškino, kaip juos pritaikyti, kad atrodytume stilingi. Praktinė užduotis reikalavo ne tik pritaikyti teorines žinias, bet ir išlaisvinti kūrybiškumą – pasiskirstę į grupes laboratorijos dalyviai turėjo aprengti manekeną. Prireikė įkvėpimo ir nemažai pastangų, bet sukurti modeliai pradžiugino kiekvieno akį.
Apie nevaržomus, nuo taisyklių nepriklausomus žmones dažnai sakoma – laisvo oro direktoriai. Tokios jausenos gimnazistai pasirinko laboratoriją ,,Laisvė būti“, kurią vedė alumnas, aktorius, renginių vedėjas Šarūnas Navickas. Nakties dalyvius džiugino vadovo šiltas, nuoširdus bendravimas, vaikiškas kvailiojimas, netikėtos ir žaismingos užduotis. Šarūnas visus kvietė atpalaiduoti kūną, elgtis betarpiškai, tiesiog žaisti ir jausti smagumą. Natūralaus šėliojimo kupinas aktorius įtraukė ir gimnazistus nesidrovėti, laisvai, spontaniškai improvizuoti. Galiausiai buvęs alumnas padarė išvadą – viskas su jumis okei.
Po įtraukiančių veiklų laboratorijose ir refleksijos naktinėtojų nuotykiai ,,Terra incognita“ nesibaigė. Įnirtingos kovos vyko protmūšyje, kurį vedė Rugilė Talalytė (IVa), užduotis rengė IVa mokinės Rugilė Talalytė ir Giedrė Garuckaitė. Protmūšį laimėjo puikias žinias demonstravę „Mezgėjai“, antri liko „Stogai“, o treti – „Tušinukai“. Gimnazistų taryba, pavadinusi veiklą „Visiškai slaptai“, tikrino dalyvių kūrybiškumą. Jauniesiems kinematografams teko užduotys: „Dokumentika ir fantastika“, „Komedija ir tragedija“, „Romantika ir indų stilius“, „Komedija ir romantika“, „Melodrama ir istorijos“. Puikūs istorijų kūrėjai, aktoriai ir režisieriai žaismingas istorijas nufilmavo bei parodė žiūrovams. Paslaptingas darbas vyko „Pagrobimo kambaryje Nr. 8“, kuriame šėlo ir gimnazistus po intrigų, tamsos, šviesos ir išminties vandenynus plukdė alumnai Pijus Vainilavičius ir Dominykas Parėdnis, VU Elektonikos ir telekomunikacijų technologijų fakulteto studentai; Justinas Grušeckas, VGTU Mechtronikos ir robotikos fakulteto studentas. EnDen2 grupė, vadovaujama Ugnės Grabažiūtės, Kauno sporto mokyklos ,,Gaja“ vyriausiosios specialistės, ir Justės Zabarauskaitės, Karaliaus Mindaugo profesinės mokyklos gydomojo masažo specialybės mokinės, įsikūrė aktų salėje ir linksmino naktinėtojus diskusijomis, dainomis ir išradingais žaidimais. Fizinio lavinimo mokytojai parengė netikėtumą – tinklinį tamsoje. Tamsa, kamuolys ir šviečiantis tinklas. Smagumėlis! Kas laimėjo? Žinoma, – draugystė. Na, o paskutines nakties akimirkas mokykloje gimnazistai praleido šėldami diskotekoje.
Dėl stebuklingos „Terra incognita“ nakties Senamiesčio gimnazija virto paslaptinga kūrybos, atradimų ir puikių emocijų erdve. Kas galvojo, kad naktį reikia miegoti, – labai klydo. Renginio dalyviai įrodė, kad išradingumui ribų nėra, kad mokytis ir tuo mėgautis galima bet kokiu paros metu!
Nuotraukos Liepos Urbonaitės (III a), Gytės Mčiulytės (II a), Eimanto Kaminsko (IV d).