Apie tvarumo metodų būtinybę — Italijos kultūros apsuptyje Turine.

Apie tvarumo metodų būtinybę — Italijos kultūros apsuptyje Turine

Tvarumo metodų, kaip darnaus visuomenės vystymosi būtinybės, temą, vykdydami Erasmus+ projekto „Strateginės praktikos formavimas kuriant naujoje Europoje“ mobilumo C5 veiklas, plėtojo Jonavos Senamiesčio gimnazijos ketvirtokai Karina Babenskaitė, Augustas Budnikas, Deimantas Macaitis, Edgaras Mostenec, Judrė Panavaitė, Laurynas Šimkus bei gimnazijos direktoriaus pavaduotojas Saulius Brazauskas ir anglų kalbos mokytoja Romualda Stankevičienė. Projekto partnerių iš Italijos, Bulgarijos, Latvijos ir Lietuvos susitikimas vyko Turine — senojoje Italijos sostinėje, kuri neabejotinai gali būti vadinama muziejumi po atviru dangumi dėl įspūdingų kultūros ir istorijos paminklų.

Būtent į kultūrinio ir istorinio Italijos paveldo pažinimą buvo orientuota dalis projekto dalyvių veiklų. Valentino parke aplankytas Karališkos šeimos dvare įkurtas Turino universiteto — miesto intelektualinio centro — Architektūros fakultetas, Kino muziejuje, veikiančiame viename iš aukščiausių Turino pastatų, apžiūrėtos modernios ekspozicijos, stebinančios išradingu šiuolaikinių technologijų panaudojimu. Anot vaizdo projekcijas ir instaliacijas stebėjusių gimnazistų, čia nejučiomis pasineriama į intriguojantį kino pasaulį.

Kaipgi Turine be „Lavazzos“? Apie šio prekės ženklo sukūrimą ir drąsius reklaminius sprendimus, apie kavos pupelių auginimo ir skrudinimo subtilybes daug sužinota lankantis interaktyviame „Lavazza“ muziejuje. Kavos toniko degustacijai, beje, neliko abejingi netgi tie, kurie nelaiko savęs kavos mėgėjais.

Kad Turine saugoma didžiausia senovės Egipto kolekcija už Egipto ribų, įtikino Egipto muziejuje eksponuojamos mumijos, sarkofagai, religinės skulptūros — eksponatai, ne vienam projekto dalyviui sukėlę šiurpuliukų. O štai adrenalino pojūtį buvo galima patirti Automobilių muziejuje, kuriame vaizdžiai perteikiama Italijos automobilių pramonės istorija. Vis dėlto žadą čia atima ne ferrari ar lamborghini markės atstovai, bet vienetiniai ralio automobilių egzemplioriai. 

Geografinio Italijos savitumo vizitinė kortelė — Aosta, svarbus turizmo centras, įsikūręs Alpėse. Alpių apsuptis šio miestelio kraštovaizdį daro išskirtinį: įspūdis toks, kad gamta ir architektūra čia susilieja į harmoningą visumą. Ypatingų potyrių, apimančių geografines, istorines ir kultūrines patirtis, suteikia ir pasivaikščiojimas po Romos teatro griuvėsius — itin seną ir svarbų italų kultūros paminklą.

Kad kultūros paveldas džiugintų ir ateities kartas, jau šiandien būtina taikyti tvarumą ir darnų vystymąsi puoselėjančius metodus, tad projekto partneriai pagrįstai ir argumentuotai diskutavo apie tvarius produktus ir tvarią energetiką, apie tai, kaip aplinkai draugiškos strategijos ir metodai taikomi kiekvienoje šalyje. Apibendrinus pateiktus duomenis, galima pasidžiaugti, kad, vertinant energetikos sektorių, Lietuva yra viena švariausių, bet ir kitos šalys taiko įvairias praktikas, kad sumažintų anglies dioksido išmetimą į aplinką.

Tvarios gamybos žinios buvo pritaikytos ir praktiškai. Projekto dalyviai kartu su Turino „J. B. Beccari“ mokyklos chemijos mokytojais ir mokiniais gamino džemą, jogurtą ir muilą. Svarbu pastebėti, kad muilo gamybos procese reikalingas aliejus anksčiau buvo naudojamas įvairiems kepiniams kepti, tada filtruotas ir galiausiai panaudotas muilui gaminti. Beje, skanius ir sočius itališkus pietus projekto parneriams gamino patys „JB Beccari“ mokyklos mokiniai.

Turine vykdytos veiklos, anot Senamiesčio gimnazijos atstovų, leido pažinti istorinį, geografinį ir kultūrinį Italijos savitumą bei įtikino, kad diskutuoti apie tvarumo metodų taikymo būtinybę, žinoma, yra būtina, bet kur kas svarbiau aplinkai draugiškus metodus kuo dažniau taikyti praktiškai — kito kelio į darnios visuomenės ateitį tiesiog nėra.

 

Projekto dalyvių įspūdžius apibendrino Teresė Jarmalienė

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai, „Erasmus+“ programos lėšomis, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.