Apie šaunius tarptautinės Baltų savaitės renginius

Apie šaunius tarptautinės Baltų savaitės renginius

Kovo 25 – 29 dienomis  Senamiesčio gimnazijoje vyko Baltų šalių literatūros renginių savaitė. Integruotose istorijos ir literatūros pamokose gimnazistai diskutavo tema ,,Ką reiškia būti laisvam: nuo stagnacijos iki atgimimo“. Perskaitę Noros Ikstenos romano ,,Motinos pienas“ ištraukas, išklausę istorijos mokytojos Vidos Šereikienės pasakojimą apie gyvenimą sovietmečio Lietuvoje, mokiniai bandė aiškinti, kaip valstybės sistema veikė žmogų. Sunku buvo patikėti, kad  kontroliuotas ne tik  viešasis gyvenimas, bet ir  muzika. Todėl modernios jaunimas  klausydavosi rūsiuose, kitose slaptose vietose. Mokinius stebino ir romano veikėjos prisipažinimas, kad sovietmečiu ji, pasirodo, nesijautė nelaisva ir ilgai  nesuprato, kodėl jos senelė su jauduliu ir pasididžiavimu tardavo žodį ,,Latvija“. 
                     Mokiniai įdėmiai klausėsi ir vertėjos Lauros Laurušaitės atsiųstų  atsakymų į  klausimus. Vertėja išvardijo, su kokiais iššūkiais susidūrė versdama N. Ikstenos romaną, kodėl grįžo prie latvių literatūros, kodėl net praėjus 30 metų nuo Nepriklausomybės paskelbimo svarbu prisiminti sovietmetį. Beje, vertėjos Lauros Laurušaitės palinkėjimą mokytis latvių kalbos ir geriau pažinti savo artimiausius  kaimynus  („Novēlu veiksmi! Mācieties latviešu valodu un iepazīstiet mūsu tuvākos kaimiņus!“) gimnazistai patys bandė versti iš latvių kalbos.
                     Įdomu, kad bibliotekoje buvo parengta kukli ekspozicija, kaip atrodė jaunuolio kambarys sovietmečiu ir dabar. Buvo galima pavartyti ir sovietmečiu išleistas  latvių rašytojų Reginos  Ezeros, Janio  Jaunsudrabinio, Vilio Lacio knygas. 

***

Balandžio 5 d. projekto dalyviai iš Lietuvos mokyklų rinkosi VDU Letonikos centro doktorantės Kristinos Vaisvalavičienės sukviestame ,,Baltų savaitės“ renginyje. Jie  susitiko su Latvijos Respublikos ambasadoriumi Lietuvoje Einaru Semaniu.  Ambasadorius  džiaugėsi projekto sėkme, linkėjo gražių idėjų, įteikė padėkas ir dovanojo latvių autorių knygų lietuvių kalba. Dalyviai  gėrėjosi Kauno dailės gimnazijos mokinių menine programa, klausėsi doktorančių K. Vaisvalavičienės ir A.  Noreikaitės paskaitų, žiūrėjo dokumentinį filmą „Arčiau žemės anapus upės“  ir susitiko su filmo autore V. Jonkute. 

Senamiesčio gimnazijos informacija